Да спестяваме или да харчим шарените валути

Падащият долар и прекалено силното евро вече объркаха плановете на много професионални и непрофесионални инвеститори през последните години. Вследствие на това все повече хора си спомнят, че освен тези две валути на света има още няколкостотин такива, повечето от които обаче доста нетипични за българските финансови операции. Проблемът с т.нар. шарени валути обаче излиза не само като алтернатива за инвестиране, но и като проблем пред всеки, който е работил примерно във Великобритания или се е върнал от командировка с изостанали екзотични валути. И в двата случая шарените и непознати банкноти поставят един основен въпрос - има ли какво да се правят тези пари в България, която изглежда традиционно закрепена към двете основни световни валути - еврото и американския долар.

За част от случайно попадналите у българина странни валути в малко количество има възможност те да се обменят в банка или обменно бюро. Обръщане на кувейтския динар или на южноафриканския ранд в български левове обаче е своеобразно финансово приключение - скъпо и екзотично, колкото името на валутата на съответната страна. Или поне така разказват касиерките в повечето банки и обменни бюра. „Почти няма такива клиенти. Освен с основните валути щатски долар и евро в

България се търгува предимно с британски лири и швейцарски франкове

отбелязва Радослава Касабова, главен дилър в ЕЛАНА. Според нея притежателите на останалите шарени валути в малки количества (до равностойността на 100 долара или 100 евро) по-скоро би трябвало да ги похарчат в държавата, в която се намират, или да се опитат да ги обменят в основните валути или в левове. „Съществуват варианти клиентът да спечели известна сума в рамките на три до шест месеца, ако притежава австралийски и канадски долари, както и японски йени. Проблемът е, че не е възможно това да са малки суми“, смята Иво Стойков, прокурист на „Булброкърс“.

Затова притежателите на малки суми чужда валута са изправени пред няколко възможности - да ги обменят в банка или обменно бюро, да си открият разплащателна сметка или депозит в съответната валута, да участват в спекулативна търговия на маржин-основа, като си открият клиентска сметка при инвестиционен посредник.

Обмяната
В България обмяната на малки количества екзотични валути става само по цени в левове, близки до фиксинга на БНБ за деня. Клиентът може да загуби част от сумата, ако в съответната държава е пазарувал чуждата валута в щатски долари или евро. Защото според вътрешните си правила българските банки могат да му обменят шарената валута в евро или щатски долари по пазарен курс само ако равностойността и е значителна - поне около равностойността на 1000 евро. Някои от банките предлагат услугата, ако сумата надвишава 10 хил. евро.

Поради слабия интерес на клиентите повечето банки не търгуват активно с повече от няколко валути - щатски долар, евро, британска лира, швейцарски франк и валутите на европейски страни, неприели еврото. Според интернет страницата и Булбанк не е давала котировки от началото на годината за екзотични валути като алжирския динар, египетската лира, индийската рупия, а също така за мароканския дирхам, ливанската лира и либийския динар. Банката предлага да открие разплащателни сметки и депозити на граждани и фирми в повечето шарени валути и търгува с валутите на всички европейски страни, Япония, Австралия, Русия и Турция. На интернет страницата и има и

Валутен калкулатор
с който клиентът да изчисли дали курсът за съответния ден му е изгоден. Същата услуга предоставят и Евробанк и Инвестбанк, но в техните калкулатори освен евро и долар са включени швейцарски франк и британска лира. Хебросбанк купува и продава по сметка и в брой швейцарски франкове, британски лири, японски йени, датски, шведски и норвежки крони и канадски долари, като в таблица е посочен фиксингът на БНБ за деня. Притежателите на австралийски и канадски долари, датски, норвежки и шведски крони, кипърски лири, японски йени, швейцарски франкове и британски лири могат да ги обменят и в Росексимбанк и да отворят сметка във всяка една от тези валути, казва Антон Близнашки, дилър в отдел „Дилъри и ликвидност“. Освен това в банката по сметка (но не в брой) могат да се извършват операции с руски рубли и валутите на страните от ОНД.

Важно е да се отбележи, че в повечето случаи банките предоставят по-изгоден обменен курс на своите клиенти, които имат открити сметки. Откриването на сметки във валута в повечето банки е безплатно, но е добре да се провери дали има някаква лихва и съществуват ли такси за обслужване на сметката, които ще унищожат печалбата на клиента от обмяната.

Според тарифите на банките, обявени в интернет, при обмяната на валута съществуват възможности клиентът да плати допълнителни такси, като например за проверка на съмнителна банкнота (0.10 лв.+ДДС до 1 лв.) Някои от банките вземат по 1% от сумата за обработка, броене и размяна на банкнотите. Размяната на банкноти в монети и обратно може да струва около 25% от цялата сума в банка и до 50% в обменните бюра. Повечето бюра дори не предлагат покупко-продажбата на монети с изключение на еврото. Внасянето на монети по сметка в чужда валута също може да струва минимум 25% от сумата.

Въпреки че обменният курс на чуждестранната валута може да изглежда удовлетворителен за клиента и банката да е обявила, че не събира комисиони за услугата, все пак е добре да се знае, че обмяната на валута не е основната и дейност и обменните бюра в повечето случаи предлагат малко по-изгоден курс, казва Радослава Касабова. Според служители на данъчната администрация обаче не бива да се забравя, че част от служителите на бюрата могат да измамят клиентите.

Разплащателна сметка
Ако обменният курс не е изгоден за клиента или ако той не може да прецени как да постъпи, трябва да знае, че почти всички банки в България предлагат на клиентите си възможност да открият разплащателна сметка в швейцарски франкове или британски лири. Ако клиентът има достатъчно средства (обикновено над равностойността на 10 хил. евро), може да си открие сметка или депозит в каквато валута пожелае, казват от повечето банки, но допълват, че става въпрос за договаряне на размерите на лихвите и таксите. Когато го направи обаче, клиентът не бива да забравя, че дори и да не плати такса за откриването на сметката, автоматично ще му бъдат удържани средства за управлението и и освен това трябва да поддържа непрекъснато минимално салдо по нея, което да се движи в границите от равностойността на до 10 евро, но обикновено е над 100 евро. При теглене на средства от разплащателна сметка при по-големи суми (обикновено над равностойността на 2000 лв.) клиентът плаща комисиона от минимум 0.2 от сумата, дори и да е направил предварителна заявка.

Депозити
Клиентите на банките могат да си открият и срочен депозит в швейцарски франкове или британски лири, на затова са необходими минимум 1000 британски лири например. Минималната сума в швейцарски франкове пък е 1500. Повечето кредитни институции предлагат възможност депозитът да служи за обезпечение на други сделки с банката - например за отпускане на кредити, овърдрафт или издаване на кредитни карти. Дори и поддържането на обикновена разплащателна сметка, която не се олихвява, и без да се изчисляват транзакционните разходи, показва, че през последните две години инвестиралите в британски паунд и швейцарски франк са загубили по-малко, отколкото онези, които са обърнали левовете си в щатски долари, отбелязва Касабова (виж таблицата).

Маржин-търговия
Собственикът на екзотични валути може да си открие клиентска сметка в банка или инвестиционен посредник или да пробва да търгува от къщи. Един от популярните начини за това е, като вложи част от парите си в търговията на маржин-основа. При нея има възможност да се сключват сделки с множество валути, и то на стойност 100 пъти по-голяма от първоначалната сума. Маржин-търговията обаче е преди всичко за инвеститори със спекулативни намерения, предварително подготвени за възможността както да спечелят, така и да загубят значителен процент от вложените пари. Тази търговия е преди всичко за хора с напреднала степен на инвестиционна култура, в противен случай принципно не се различава от участие в лотарийни игри.