Господарят на валутите

Създаването на икономическия и паричен съюз в Европа изискваше въвеждане и на единна валута, като от този момент изминаха десет години. Това е един период, който позволява да се проследи значимостта на еврото като международна валута. Еврото играе важна роля и в България, тъй като то е резервна валута, която осигурява покритие на лева при съществуващия режим на паричен съвет. Стабилността на еврото осигурява стабилност и на лева, което от своя страна е в основата на възходящото икономическо развитие на България. В разгледаното изследване** авторите се спират на основни функции на еврото - валутни резерви, средство за разплащане в международната търговия, средство за съхранение на стойността, парична единица, в която някои държави избират да емитират дълг. Ролята на еврото непрекъснато нараства и е необходимо да бъдат анализирани причините за това, както и настъпващите изменения в икономическата среда.

Десетилетие на значими промени

Първото десетилетие на еврото съвпада с периода на засилване на глобализацията. Търговията продължава да расте, капиталовите потоци между отделните страни се ускоряват, осъществява се финансова либерализация, много компании изнасят дейността си в други страни. Международните финансови пазари се характеризират с нарастване на оборотите при търговия с валути и ценни книжа. Нарастващите дефицити по текущата сметка в някои страни се финансират с преки чуждестранни инвестиции и други капиталови потоци, което позволява натрупване на сериозни валутни резерви, какъвто е случаят и у нас. Същевременно в последните години щатският долар се обезцени, като по този начин намаля ролята му на международните пазари, което позволи да се засили присъствието на еврото. Затова не ни учудват и появяващи се информации за предстоящи сериозни промени в структурата на валутните резерви на големи централни банки, като очакваното преразпределение в много случаи е в полза на еврото.

Влияние на глобализацията

Един от основните резултати от процесите на глобализация е нарастването на търговията и финансовата отвореност и интеграция. Предпочитанията са нарастващата търговия да се извършва в стабилна валута, която може да не съвпада с националните валути на страните, които участват в сделката. Освен това много често емисиите на дълг на международните пазари се извършват също в стабилна и общоприета валута. Авторите свързват международната роля на валутите в много по-голяма степен с финансовите потоци, отколкото с търговията.
Глобализацията и свободното движение на капитали създават възможност за насочване на инвестиции към държави, които осигуряват благоприятна среда и по-висока възвращаемост. Това се отнася в голяма степен и за развитието на българската икономика, като дефицитът по текущата сметка е преди всичко резултат от значителната инвестиционна активност. Характерно за страни с подобни дефицити е акумулирането на сериозно количество валутни резерви, като те се разглеждат като подкрепящи стабилността на националната валута и буфер срещу шокове. Освен това страните - износителки на основни суровини, също натрупват солидни валутни резерви.

Използване на еврото в международен план

Процесът на обмяна между различни валути е съпътстван с допълнителни транзакционни разходи. Затова е по-лесно международната финансова система да работи с по-ограничен кръг валути, чиято стойност и роля са признати от много голям брой участници в системата. Стабилността и международното използване на валутата свързваме с няколко основни характеристики на страната, която я емитира. От важно значение са: размерът на икономиката и търговията, възможностите за поддържане на стабилен растеж, осигуряване на финансова стабилност, дълбочина и развитие на финансовите пазари, политическа стабилност и сериозно геополитическо присъствие. Еврозоната е съпоставима с американската икономика по отношение на БВП и търговската отвореност, като ще се увеличи значително при приемането на еврото от останалите страни - членки на ЕС, които все още не са го направили.

Европейската централна банка през първите десет години от съществуването си увеличи доверието в способностите си да поддържа ниски инфлационни очаквания, което подкрепя стабилността на еврото. Значителна е интеграцията и развитието на финансовите пазари в Европа през същия период. Процесът на многостранно фискално наблюдение в рамките на Пакта за стабилност и растеж води до добри резултати по отношение на фискалната дисциплина в страните от ЕС, което също се явява предпоставка за засилване доверието в единната валута. Конкретен резултат от тези фактори е нарастването на относителния дял на еврото в официалните валутни резерви, като от 18% през 1999 г. то достига 26% през 2006 г. През този период относителният дял на щатския долар спада от 71% на 65%.


Международната роля на еврото се засилва от избирането му за резервна валута от много страни, които използват една или друга форма на фиксиране на валутните си курсове. Авторите показват, че при по-строгите форми на фиксиране на валутите през периода 2005-2006 г. към долара са фиксирани 34 валути, а към еврото - 29.

Авторите посочват и някои слабости на еврото, които могат да намалят международната му роля. Еврото е валута все пак на група страни, а не на една страна с голяма икономика. Тази група страни невинаги действа еднопосочно в международните си изяви, което в дългосрочен план може да се отрази на доверието. От друга страна, ЕЦБ не е съществувала все още достатъчно дълъг период от време, за да има много висока степен на доверие в действията й, както и да е изградила напълно ясна и прозрачна комуникация с икономическата публика. Способностите на ЕЦБ за постигане на целта й за инфлация, както и за предприемане на своевременни действия за това също изискват допълнително потвърждение. Пълното разгръщане на потенциала на Икономическия и паричен съюз и постигането на наистина единен пазар в ЕС изисква всички страни членки да приемат еврото като национална валута.

В българската икономика в последното десетилетие също се наблюдава сериозно засилване на ролята и присъствието на еврото. Това е нормално, тъй като еврото е избраната резервна валута и заема много голям процент от официалните резерви. Основен търговски партньор на страна е ЕС и еврото доминира в международната търговия. Еврото е добре позната и използвана валута при някои разплащания в страната и при трансфери от работещи зад граница българи към техните семейства.